Igłotrzymacze należą do narzędzi chirurgicznych chwytnych, służą one do trzymania i wodzenia igieł chirurgicznych podczas zszywania tkanek. Stosuje się jej w chirurgii plastycznej, naczyniowej, okulistycznej, ortopedii, ginekologii, neurochirurgii, kardiochirurgii, urologii i laryngologii. Igłotrzymacze są zbudowane z dwóch ramion, na końcach których znajdują się elementy robocze w postaci tzw. pyska. W zależności od budowy końca igłotrzymacza rozróżniamy pyski: grube, zwykłe, delikatne. Szczęki pyska trzymają igłę podczas procesu zszywania tkanek. Igłotrzymacz posiada ramiona zakończone zapadką, która umożliwia sprawne i szybkie wypinanie igły. Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełniać zapadki, jest niemożność samoczynnego wyziębiania podczas pracy. Igłotrzymacze wyposażone są także w elementy sprężyste w postaci sprężyn, które wspomagają działanie zapadki. Części robocze igłotrzymaczy muszą być wyprofilowane w odpowiedni sposób tak, aby nie spowodować odkształcenia igły. W tym celu, igłotrzymacze o szerokim końcu posiadają nacięty rowek. Największą popularnością cieszą się igłotrzymacze typu Mayo-Hegar.
Igłotrzymacze są bardzo często stosowane w czasie zszywania ran. Imadło chirurgiczne podczas szycia musi być tak ułożone, aby wkłucie igły było prostopadłe do powierzchni tkanek, co powoduje, że proces ich zszywania staje się łatwiejszy oraz szybszy. Igłotrzymacz powinien uchwycić igłę w 1/3 długości od strony ucha lub miejsca połączenia z nicią w taki sposób, aby końce igłotrzymacza wystawały nieco ponad igłę. Dobór igłotrzymaczy w trakcie zszywania ran uzależniony jest od grubości i długości igły. W przypadku gdy zabieg jest wykonywany igłą cienką, o większym wygięciu, należy użyć igłotrzymacza o wąskich końcach, natomiast do igły grubej i płaskiej należy użyć imadła a o szerokich końcach.
Wśród standardowych imadeł chirurgicznych wyróżniamy następujące modele: Igłotrzymacz MATHIEU, Igłotrzymacz COLLIER, Igłotrzymacz DERF, Igłotrzymacz NEIVERT, Igłotrzymacz BROWN, Igłotrzymacz CRILE-WOOD, Igłotrzymacz ADSON, Igłotrzymacz M. G. H., Igłotrzymacz CRILE, Igłotrzymacz METZENBAUM.
W celu ułatwienia operowania w trudnych sytuacjach zostały opracowane imadła: o zakrzywionych końcach chwytnych np. Igłotrzymacz FINOCHIETTO, o zakrzywionej rękojeści np. Igłotrzymacz WERTHEIM, długie, które umożliwiają pracę w głębokim polu operacyjnym. np. igłotrzymacz WANGENSTEEN.
Inną grupę stanowią igłotrzymacze z nożyczkami. W tym modelu część pracująca igłotrzymacza wyposażona jest w część tnącą, pozwalającą na przecinanie materiałów szewnych, możemy tu wyróżnić: igłotrzymacz OLSEN-HEGAR, Igłotrzymacz GILLIES.
Dostępne są także imadła chirurgiczne z wkładką utwardzaną węglikiem spiekanym, tutaj możemy wyróżnić: Igłotrzymacz RYDER, Igłotrzymacz HEGAR-VASCULAR, Igłotrzymacz De BAKEY, Igłotrzymacz HALSEY.